İş

Şanlıurfa’dan Avrupa’ya Kuru Domates İhracatı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde üretilen kuru domatesler Avrupa’ya ihraç edilerek hem istihdama hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Verimli, verimli ve geniş tarım alanlarına sahip Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bilinçli tarım sayesinde binlerce insan mevsimlik işçi olmaktan kurtularak kendi ülkesinde iş imkanı bulurken, ülke ekonomisine de milyonlarca dolar katkı sağlıyor.

Kuru domatese ilgi arttı

Geniş ve bakir topraklara sahip olan Siverek’te son 5 yılda kuru domatese ilgi arttı. Yurt dışından gelen yoğun talep nedeniyle pazar sorunu yaşamayan kuru domates, ilçede üretildikten sonra yurt dışına ihraç ediliyor.

İlçeye bağlı Ağırca köyünde 500 dönüm araziye ekilen domatesler, kavurucu sıcakta hasat edildikten sonra işçiler tarafından bıçakla ikiye bölünerek tuzlanıyor. Yaklaşık 45 derece sıcaklıkta 3 gün güneşte bırakılır.

Domatesler kurutulup koyulaştırıldıktan sonra toplanarak çuvallara konur ve ardından depoda depolanır. Daha sonra TIR’larla İzmir’e ve Ege Bölgesi’ne gönderilerek buradan da Avrupa’ya kurutulmuş domates ihraç edilmektedir.

Siverek’in güçlü yerlerinde kuru domatesin yüksek verim verdiğini söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisi Yakup Denizedalan, “Şimdi domateslerin kurutulduğu tezgâhtayız. Toplanan domatesler tezgâh kısmına getirilerek ikiye bölünür, sonra tuzlanıp güneşte bırakılıyor.Domateslerimiz toplandıktan sonra kamyonlarla İzmir’e oradan da yurt dışına gidiyorlar.Şu anda bulunduğumuz 500 dönüm araziye domates ektik, burada 250 kişi ekiminden hasılatına kadar istihdam imkanı buldu. İlçemizde bu yıl ortalama 15 bin dekar arazide ortalama 15 bin dönüm arazi kurutulmak üzere ekilerek ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamasının yanı sıra halkımıza istihdam da sağlanmıştır. “Yaklaşık 5 yıldır ekim alanlarımız genişlemeye başladı, ekim alanlarımızda geçen yıla göre yüzde 60 artış oldu. Bu Güneydoğu’muz ve Siverek için sevindirici bir gelişme oldu, ekonomiye de güzel bir katkı sağlandı. Yani ilçemizde sadece kuru domates reyonunda yaklaşık 2 bin kişi iş buluyor. Başka illerde mevsimlik işçi olmak yerine artık kendi topraklarında çalışma imkanına sahipler. Siverek’in bakir toprakları çok, seneye tahmin ediyoruz, bu sene 2 kere dikeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu