Ekonomi

Ons altının düşüşüne rağmen gram altının yükselişi devam ediyor

Birol BOZKURT

Gram altın Kapalıçarşı’da 2.050 ile 2.070 TL arasında satılıyor. Çeyrek altın 3 bin 274 liradan satılıyor. Ons altının gerilemesine rağmen finans kurumları ons altın fiyatlarının bu yıl yeniden yükselişe geçeceğini öngörüyor. ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ve UBS ons altın tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Altın en son ons başına 2.030 dolardan işlem görürken, gümüş ons başına 22,69 dolardan işlem görüyordu. Uzmanlar, altının ons fiyatında teknik olarak 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 20 ve 2 bin 10 dolar seviyelerinin ise takviye olduğunu söylüyor.

Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Uluslararası piyasalarda, Fed’in bu yıl agresif faiz indirimi yapacağına dair beklentilerin azalmasıyla dolar üç ayın en yüksek seviyesine yakın yatay bir seyir izliyor. Dün 104,0 ile 14 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşan dolar endeksi nihayet 104,35’e geriledi. Bu durum dolar/TL paritesinde yükselişi beraberinde getirdi.

Bankalararası piyasada dolar fiyatları dün açılışın ardından 30.5697 TL’ye yükselerek piyasalar açıkken görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Öte yandan döviz kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak likit işlemlerde 30.7999 TL’ye ulaştı. Euro fiyatları sığ piyasada 33.1320 TL’ye kadar yükseldikten sonra gün içinde 32.78’e geriledi.

UBS ve Goldman Sachs altının yükselişini bekliyor

UBS’nin varsayımlarına göre, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine başlayacağı beklentisiyle 2024’te altın ve gümüşün daha da yükselmesi bekleniyor.

“Fed’in genişleme kararıyla altının yükselmesini bekliyoruz. Yatırım bankasının metal baş stratejisti Joni Teves, “Bu aynı zamanda doların zayıflamasıyla birlikte geliyor” dedi ve metalin yıl sonuna kadar ons başına 2.200 dolara ulaşmasını bekliyor.

Faiz indirimlerinin zamanlaması ve kapsamı konusunda hala çok fazla belirsizlik olsa da UBS, Fed’in politikayı gevşetmesi yönündeki beklentilerini sürdürdü. ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, 12 aylık altın bahislerini güncelledi. Buna göre banka 12 aylık altın tahminini 2.175 dolar olarak açıkladı. Bu varsayım, ons altının yıl sonuna kadar %10’dan fazla artabileceği anlamına geliyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı: Gram altın ikinci yarıda 2.500 TL’ye yükselebilir

Şahin FED ve değerli dolar gram altını sabit tutuyor. Ons altının gerilemesine rağmen yerli doların TL karşısında değer kazanması gram altının 2050-2070 TL bandında yatay kalmasını sağlıyor.

Ons başına 2 bin doların altındaki dünyadaki jeopolitik sorunları konuşmaya devam ederken alım fırsatları doğabilir. Ons altın 2 bin 100 doların üzerinde yükselişini sürdürecek. Gram altın ise ons altının gerilemesiyle 1.900-2.100 bandı arasındaki hareketini sürdürebilir. Sert düşüşler ya da yükselişler beklenmese de kademeli artışlar görebiliriz. Yılın ikinci yarısından sonra ise 2 bin 500 TL’ye seyahat başlayabilecek.

TL’nin reel değeri 56,95’e yükseldi

Merkez Bankası Ocak ayı reel efektif döviz kurunu açıkladı. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 56,95’e yükseldi. Aralık 2023’te reel efektif döviz kuru 55,29 oldu. Böylece TL’nin reel değeri Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ÜFE bazlı döviz kuru endeksi bu dönemde 0,6 puan artarak 86,53’e yükseldi. Önceki oran 85.93’tü. Reel efektif döviz kuruna (REK), nominal efektif döviz kurundan göreli fiyat etkilerinin çıkarılmasıyla ulaşılır. REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetleri ayarlanarak üç farklı alt endeks oluşturuldu. TCMB, enflasyon hedefi için TÜFE bazlı REK’ı baz alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu