Ekonomi

Kadınların ürettiği yöresel ürünler kooperatif mağazasıyla tüketiciye ulaşacak

Ordu Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin teşebbüsleriyle kurulan Çamaş Hanımeli Kooperatifi bünyesinde yöresel eserlerin satışının gerçekleştirileceği mağaza açıldı.

Vali Tuncay Sonel, açılışta yaptığı konuşmada, bayanların ürettiği el emeği ve yöresel eserlerin kıymetlendirilmesi, iktisada kazandırılması gayesiyle açılan kooperatifin iyi olmasını diledi.

Çamaş Hanımeli Kooperatifinin kentte açılan 18 bayan kooperatifinden biri olduğuna dikkati çeken Vali Sonel, üreten bayanların emeklerini kıymetlendirmek için çeşitli kurumların takviyesiyle kooperatifleşme çalışmalarına tartı verdiklerini belirtti.

Sonel, Ordu’da son yıllarda bu alanda önemli yatırımlar olduğunu kaydederek, “Karadeniz kadını çalışkandır. Fasulye turşusu, galdirik, melocan, sakarca başta olmak üzere tüm yöreselleriyle gastronomi zengini memleketimizin hakkını kadınlarımız veriyor.” dedi.

Vali Sonel, kooperatiflere gereken takviyenin ziyadesiyle verileceğini de vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Lider Vekili Celal Tezcan ise bayanların çok büyük gücü olduğunu tabir ederek, “Bu enerji sinerjiye dönüştüğü zaman toplumda huzur, sosyal rahatlama olacaktır. Kadın kooperatiflerimize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Çamaş Belediye Lideri Mahmut Ayparçası da büyük özveriyle kurulan kooperatifin, muhtaçlığı olan bayanlara istihdam sağladığını belirterek, emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Kooperatif Lideri Sebile Karataş, yöresel lezzetleri ön planda tuttukları kooperatifin şu an 100 bayan üreticiye istihdam sağladığını ve bu sayının her geçen gün arttığını söz ederek, bayanların bir muvaffakiyet öyküsüne imza attığını söyledi.

Açılışın akabinde mağazayı gezen protokol üyeleri, eserler hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu