Haber

İzmir’de taksicilerden “taksi” çağrısı: “Ölmekten Korkuyoruz”

KERİM UĞUR

Geçtiğimiz hafta İzmir’de taksi şoförü Oğuz Erge’nin yolcusu tarafından öldürülmesinin yankıları sürüyor. Araçlarında koruyucu kabin isteyen taksi şoförlerinden Ahmet Can Özden, “Ani bir saldırı veya saldırıda emniyet kemerleri takıldığında, hızlı bir refleks yaptığımızda kemer kilitleniyor ve kendimizi savunamıyoruz. Dövülüyoruz. Bu insanlık değil, biz sadece evimize ekmek götürmek istiyoruz. Ama evimizden çıktığımızda benim ve meslektaşlarımın aileleri bizi karşılıyor.” “Veda etmiyoruz, af diliyoruz. Böyle olmamalı. Sabaha kadar araba kullanıyoruz. Ama ölmekten korkuyoruz” dedi.

Geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan taksi şoförü cinayetinin yansımaları devam ediyor. Bugün Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir grup taksici bir araya gelerek, ellerinde hayatını kaybeden meslektaşları Oğuz Erge’nin fotoğrafıyla yürüdü.

Yürüyüşün ardından basına açıklama yapan taksi şoförü Ahmet Can Özden şunları söyledi:

“Bugün Oğuz Erge kardeşimiz için toplandık. Bu koruma kabinleri Türkiye’de Adapazarı’nda aktif olarak kullanılıyor. Biz neden yapmayayalım? Türkiye’de Gebze’de üretilip yurt dışına ithal ediliyor. Biz bunu neden kullanmıyoruz? üretme imkanımız var mı? Artık taksi şoförlerine anlayışlı davranılmalı. Her gün bu kadar insanın stresine maruz kalıyoruz ama sonuçta sırtımızdan üç kurşunla vurulup öldürülüyoruz. Ne istiyoruz? Bu konuda yapılması gerekenler var, muhatap bulamıyoruz, belediyeye gidiyoruz, olmuyor, odaya gidiyoruz, çalışmıyor, devleti arıyoruz, olmuyor. Oda bize araçlarımızın buna uygun olmadığını ve yapılamayacağını söylüyor.Ani bir saldırıda veya saldırıda emniyet kemerleri takıldığında, hızlı refleks aldığımızda kemerler kilitleniyor ve kendimizi savunamayıp dayak atıyoruz. Bu insanlık değil, biz sadece evimize ekmek götürmek istiyoruz ama benim ve meslektaşlarımın aileleri evlerimizden çıkarken bize veda etmiyor, af diliyoruz. Bu olmamalı. Sabaha kadar direksiyon başındayız. Ama ölmekten korkuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu