Haber

Hava Ulusal Muhafızları askeri gözaltında tutuluyor

YENİ Amerikan ordusuna ilişkin bilinmeyen belgeleri internette yayınladığı iddiasıyla gözaltına alınan Ulusal Hava Muhafız askeri Jack Teixeira’nın tutukluluk halinin federal mahkemede devam etmesine karar verildi.

Teixeira bugün Massachusetts, Worcester’da bir federal yargıç huzuruna çıktı.

Turuncu hapishane önlükleriyle gelen Yargıç David Hennessy, Teixeira’nın güvenilirliğini sorguladı ve “Bu noktada, kanıtlar sanığın ABD ve müttefiklerinin bilgi ve güvenliğini koruma sözünü derinden ihlal ettiğini gösteriyor” dedi. ifadesini kullandı.

Yargıç Hennessey, Teixeira’nın bir sonraki duruşmaya kadar kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Teixeira’nın avukatı müvekkilinin mesken cezaevinde tutulmasını talep ederken, savcılar 21 yaşındaki askerin kaçabileceği veya yabancı bir devlete sığınabileceği gerekçesiyle talebinin reddedilmesini talep etti.

Asker Teixeira, yanlış bulunursa 25 yıl hapisle karşı karşıya.

-Etkinlik

Massachusetts Ulusal Hava Muhafızları’nın istihbarat kanadı üyesi Jack Teixeira, Amerikan ordusuyla ilgili gizli belgeleri internette yayınladığı gerekçesiyle 14 Nisan’da gözaltına alınmıştı.

Teixeira’nın internete sızdırdığı, ABD Genelkurmay armasının bulunduğu belgelerde, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’nın savunmasındaki olası güvenlik açıkları ve İngiltere’deki asker sayısı hakkında bilgiler yer aldığı kaydedildi. Özel kuvvetlerin ülkede faaliyet gösterdiği iddia ediliyor.

Belgelerde ayrıca istihbaratın Rusya, İsrail, Kanada, Güney Kore, Çin ve İran’ın nükleer programına ilişkin faaliyetleri de dahil olmak üzere önemli konularda güncel askeri ve istihbarat bilgileri yer aldığı belirtildi.

Sızıntıların ABD diplomatik kriptolarının sızdırıldığı 2010 WikiLeaks skandalı ve dijital gözetleme faaliyetlerinin sızdırıldığı 2013’teki Snowden krizi kadar değerli olduğuna işaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu