Haber

Deprem bölgesindeki Alman yardım kuruluşları geri dönüyor

10 ili ve Suriye’yi etkisi altına alan depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere Türkiye’ye giden Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde konuşlu çok sayıda Alman yardım kuruluşu çalışmalarına son veriyor.

Pazar günü Alman Teknik Yardım Kuruluşundan (THW) AFP Ajansa yapılan açıklamada, 50 kişilik grubun Almanya’ya dönmeye hazırlandığı bildirildi. Açıklamada, ekibin Pazartesi günü Almanya’ya dönmesinin planlandığı kaydedildi. THW’nin Denizaşırı Kurtarma Acil Müdahale Birimi’nden (Seeba) gönüllüler Çarşamba gecesi afet bölgesine geldi.

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’de bulunan Alman yardım kuruluşları ISAR Germany ve köpek kurtarma kuruluşu BRH’den oluşan ortak ekip, Pazartesi günü Almanya’ya dönecek.

BRH Lideri Jürgen Schart, kuruluşun bugüne kadarki en kapsamlı yurt dışı misyonunu yerine getirdiğini ifade ederken, ISAR Almanya Genel Müdürü Michael Lesmeister, gönüllülerin çalışmalarını överek, “Yok olmanın eşiğine gelene kadar çalıştılar. insanları kurtar.”


Köpekler ayrıca Alman arama ve kurtarma ekiplerini de destekliyorFotoğraf: Piroschka van de Wouw/REUTERS

Yardım devam edecek

İki örgütten yapılan ortak açıklamaya göre, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına 42 yardım görevlisi ve 7 köpek katılarak 4 kişiyi canlı olarak kurtardı. Yüz saati aşkın çalışma sonucu enkazdan çıkarılan sağ kurtulanların ortasında 40 yaşında bir kadının bulunduğu ancak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi. Her iki kuruluş da deprem bölgesindeki insanlara yardım etmeye devam edeceklerini açıkladı. Lesmeister ve Schart, önümüzdeki dönemde ihtiyaçlara göre yardım faaliyetleri düzenleyeceklerini kaydetti.

@fire yardım kuruluşunun gönüllüleri Pazar günü Almanya’ya döndü. Örgütten yapılan açıklamada, geçen pazartesi gününden bu yana Kahramanmaraş’ta 38 yardım görevlisi ve 3 kurtarma köpeği ile çalışma yürütüldüğü belirtildi. Kurtarma ekiplerinin enkaz altından 5 kişiyi çıkarmayı başardığı da kaydedildi. Johannes Gust ile ekibe liderlik eden Florian Zonker, çalışmaları sırasında en zorlu görevin bir anne ve 6 yaşındaki kızını 20 saatlik bir operasyondan sonra kurtarmak olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin üzerinden bir hafta geçti. Afet bölgesinde hayatta kalanlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Türk basınında yer alan haberlere göre, Pazar gecesi yardım grupları bir bebek ve bir genci enkazdan kurtarmayı başardı. Türkiye ve Suriye’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bini geçti.

AFP/TY,HT

haber-dodurga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu