Haber

Xi: Çin, Katar ile Enerji, Finans ve Yatırım Alanlarında İşbirliğini Geliştirmeye Hazır

RİYAD, 9 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cuma günü Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Katar Emiri Pir Tamim Bin Hamad Al Sani ile bir araya geldi. Xi, Çin’in Katar ile doğal gaz gibi geleneksel enerji ve fotovoltaik ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji alanlarında işbirliğini genişletmeye ve ayrıca finans ve yatırım alanlarında ikili işbirliği seviyesini yükseltmeye hazır olduğunu söyledi.

Katar Ulusal Vizyonu 2030’un geliştirilmesinde Çin’in Katar’a verdiği desteğin altını çizen Xi, Katar’ın Çin’e daha fazla yatırım yapmasını memnuniyetle karşıladığını ve her iki taraf arasındaki işçi etkileşimini aktif olarak desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Önümüzdeki yılın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 35. yıl dönümü olacağını hatırlatan Xi, ülkesinin bu fırsatı değerlendirerek Çin-Katar stratejik ortaklığını zenginleştirmek ve yeni bir düzeye taşımak için Katar ile birlikte çalışmak istediğini söyledi.

Xi, Çin’in ulusal egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için Katar’a önemli takviyeler verdiğini kaydetti ve Katar’ın Çin’in temel çıkarlarına ilişkin konularda değerli takviye yapmasını takdir etti.

Arap dünyasını günümüzün çok kutuplu dünyasında değerli bir bağımsız güç olarak tanımlayan Xi, ülkesinin Katar’ın dengeli güçlendirmesini ve Çin’in Arap devletleri ile KİK üye devletleri arasındaki dengeli güçlendirme ve işbirliğini teşvik etmesini takdir ettiğini kaydetti ve Çin-Arap ve Çin-Çin’in KİK ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımak için Katar ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu vurguladı.

Katar’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’nün diyalog ortağı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Xi, Çin’in uluslararası ve bölgesel konularda Katar ile yakın iletişimi sürdürmek istediğini söyledi.

Katar Emiri Al Thani, Katar ile Çin arasındaki ikili ilişkilerin oldukça iyi geliştiğini belirterek, siyaset, ekonomi, kültür ve Sporgibi alanlarda olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti.

Katar’ın tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve Çin’in içişlerine her türlü müdahaleye karşı olduğunu belirten Al Thani, bunun ülkesinin sabit ve değişmez duruşu olduğuna işaret etti.

Katar’ın Çin ile işbirliğini ilerletme konusunda sınır koymayacağını ve Çin’deki yatırımlarını artıracağını belirten Al Thani, ikili ilişkilerin daha da gelişeceğine olan güvenini dile getirdi.

Katar tarafının Çin’in Filistin sorunu ve diğer konularda uzun süredir devam eden tarafsız duruşunu takdirle karşıladığını belirten Al Thani, ilk zirvenin Arap ülkeleri ile Çin, zirvenin ise KİK ve Çin’in ortasında olacağına inandığını sözlerine ekledi. başarılı olurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu