Ekonomi

WeWork’un ABD’de iflasın eşiğinde olduğu iddia edildi

ABD medyasında yer alan haberlerde, New York merkezli WeWork’un önümüzdeki hafta New Jersey’de iflasın yeniden yapılandırılması olarak bilinen Bölüm 11 dilekçesini vermeye hazırlandığı iddia edildi.

Şirket dün, alacaklılarla bazı borçların ödenmesinin süresiz olarak ertelenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını ve ödeme süresinin sona ermek üzere olduğunu duyurdu.

Haberin ardından yüzde 32 oranında değer kaybeden şirketin hisseleri, 2023 yılında değerinin yaklaşık yüzde 96’sını kaybetti.

Şirketin Haziran 2023 itibarıyla 2,9 milyar dolarlık net uzun vadeli borcu ve 13 milyar doların üzerinde uzun vadeli kira borcu bulunuyor.

Suudi destekli SoftBank Vizyon Fonu da dahil olmak üzere yatırımcılar WeWork’e toplam 47 milyar dolara kadar yatırım yapmıştı.

2019 yılında halka açılmak isteyen ancak yatırımcıların uzun ve kısa vadeli kiralamalardan oluşan iş modeline şüpheyle yaklaşmaları nedeniyle halka açılamayan WeWork, 2021 yılında daha düşük bir değerlemeyle halka açılmayı başardı.

En büyük destekçisi SoftBank, girişimi desteklemek için on milyarlarca dolar harcadı ancak şirket para kaybetmeye devam etti. Kovid-19 salgını sonrasında ofislerin boşaltılmasıyla dahi ofis alanlarını doldurmakta zorlanan WeWork, binaların kiralarını ve borçlarını ödemek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu