Haber

Ulucanlar Cezaevi’nde İdealistleri Anma Programı Düzenlendi

12 Eylül 1980 darbesi sırasında hapsedilen “Taş Medrese İdealistleri” olarak bilinen grup, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde darbe sırasında idam edilen müştekileri andı.

Onlarca kişinin idam edildiği Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde hayatını kaybeden ülkücüler için anma programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programa Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ve MHP Ankara İl Başkanı Alparslan Doğan’ın yanı sıra çok sayıda Taş Medrese İdealisti katıldı. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni gezen grup, saz eşliğinde marşlar söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, 1980’lerdeki ihtilalde acı çekerken bile devletin yanında olduklarını, bugün de devletin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Burada gördüğünüz herkesin saçları ağarmış. Burada herkesin sıkıntıları var. 12 Eylül 1980 darbesinde en çok zarar gören ise toplum halkıdır.” . 12 Eylül, Türkiye’ye olduğu kadar davacılara da büyük zarar verdi. 12 Eylül’le birlikte Yunanistan yeniden NATO’ya kabul edildi. 12 Eylül’de PKK patladı. 12 Eylül’de FETÖ eleman toplamaya başladı. Türk milliyetçileri ve ülkücüleri hayatlarının pişmanlığıyla baş başa kaldı. Onları ezdiler. Kimseyi dışarıda bırakmadılar. Onları hayatlarından bıktırmaya, bir daha idealizmi yapamayacak hale getirmeye çalıştılar. Ne milliyetçiliğin ne de MHP’nin kalacağı düşüncesiyle hareket ettiler. Ama bugün MHP Türkiye’nin 3. partisidir. Türkiye’nin ve dünyanın en değerli faktörlerinden biridir. İdeal Ocakları da dimdik ayaktadır. Ezdikleri çocuklar da buradalar. Hiç kimse davasından geri adım atmadı. Kimsenin pişmanlığı yok. Allah hepsinden razı olsun. Allah bir daha o günleri yaşamamıza izin vermesin. Avrupa Birliği İnsan Hakları Komitesi gelip Mamak Cezaevi’ne sordu: ‘Seni dövüyorlar mı, işkence mi ediyorlar?’ Devlete sorduklarında şikayet etmedik. Bu devlet bizimdir, atar, sever. Marksistler ve komünistler şikâyette bulundu. “İşkenceye uğradığımızda devletin yanındaydık, bugün de yanında olacağız” dedi.

Taş Medrese Ülkücüleri Derneği Başkanı Mehmet Yamtar Çelik, 3 yıl Mamak Cezaevi’nde kaldığını ve Türk milletinin tam bağımsızlığı için her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirterek, “Taş Medrese halkı, 1960-1980 yılları arasında Türkiye’nin bağımsızlığı, barışı ve birliği için. Sahaya Marksist ve Leninist bir sistem getirmek isteyenlere karşı mücadele eden bir topluluktur. 1980 devrimini anmamızın nedeni, Türk milletinin varlığını tehlikeye sokacak şekilde içine sızan yandaşlara karşı gösterdiğimiz çaba. Hayatımız zindanlarda geçti ama bu sevdamız hiç bitmedi ve bitmeyecek. O günlerde “Yaptıklarımızdan hiçbir zaman pişmanlık duymadık. Türk milletinin canlılığını, birliğini ve bağımsızlığını temsil eden bayrağımızı düşürmemeye çalıştık. Ayaklarımız bedenimizi taşıdığı sürece varlığımızı Türk milletine sunmaya hazırız” dedi. – ANKARA

haber-ipsala.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu