Ekonomi

Petrolde artış

Bankacılık krizinde alınan tedbirlere uyan yatırımcılar daha fazla oynaklığa karşı pozisyon alırken, petrolde geçen hafta başlayan yükseliş ivmesi yeni haftanın ilk gününde de devam etti.

ABD ham petrolü geçtiğimiz haftayı yüzde 4’e yakın artışla kapatmasının ardından yeni haftanın ilk işlem gününde 70 doların üzerinde test yaptı. Brent petrol de 76 dolar sınırına geldi.

Bankalardaki çalkantı resesyon paniğini körüklerken, ABD yetkililerinin şu anda değerlendirilmekte olan birkaç seçenekten biri olan acil kredi tesisini genişletmeyi düşündükleri bildiriliyor.

Petrol, olası bir ABD resesyonu, Fransa’daki grevler ve Rusya’daki güçlü üretim görünümü baskıladığından, 2020’den bu yana en sert ilk çeyrek kaybını yaşamaya hazırlanıyor.

Düşüşün şu anda bitmemiş olabileceği belirtilirken JPMorgan, yakın vadede Brent petrolün varil başına 60 doların altına düşebileceğini tahmin etti.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Piyasalar makroekonomik ters rüzgarları yönetmeye devam ediyor” dedi. Şu anda petrol için ‘hiç haber kötü haberdir’ dönemindeyiz” dedi.

Yatırımcılar, para politikası ipuçları için bu hafta birkaç Fed yetkilisinin yorumlarını ve ABD enflasyon ölçütlerini izleyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu