İş

Nüfuz sahibi kişilerin finansal işlemlerine sıkı tedbir

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamusal nüfuz sahibi bireylerin finansal süreçlerine ait yükümlüler tarafından alınması gereken sıkılaştırılmış önlemler uygulanacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Mali Hataları Araştırma Konseyi (MASAK) genel bildirisinde, “kamusal nüfuz sahibi kişiler”, seçimle yahut atama yoluyla kendisine değerli bir kamusal misyon tevdi edilen üst seviye gerçek şahıslar ile memleketler arası kuruluşların idare şurası üyeleri, üst seviye yöneticileri ile muadil misyon yapan öbür şahıslar olarak tanımlanıyor.

Tebliğe nazaran, finansal kuruluşlar, finansal olmayan belli iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar; müşteri yahut gerçek faydalanıcının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi hedefiyle makul önlemleri alacak.

Bu yükümlüler, yabancı bir ülke tarafından seçilen yahut atanan kamusal nüfuz sahibi bireylerle yahut bunların eşleri, birinci derecede akrabaları ya da yakınları ile tesis edilen iş münasebetlerinde ve gerçekleştirilen süreçlerde, bu bireylere ilişkin yahut sürece bahis malvarlıkları ve fonların kaynağının tespiti için makul önlemler alacak.

Bu önlemler, Türkiye tarafından seçilen yahut atanan ya da memleketler arası kuruluşlarda vazife yapan kamusal nüfuz sahibi bireylerle yahut bunların eşleri, birinci derece akrabaları yahut yakınları ile tesis edilen iş ilgisinin ve gerçekleştirilen süreçlerin yüksek riskli olarak kıymetlendirilmesi durumunda da uygulanacak. Önlemler ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi şahısların misyondan ayrılmaları yahut bu niteliklerini kaybetmelerinden sonra en az bir yıl mühletle uygulanmaya devam edilecek.

Finansal kuruluşlar, finansal olmayan belli iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi bireylerle iş alakası tesisini, mevcut iş münasebetinin sürdürülmesini ya da sürecin gerçekleştirilmesini üst düzeydeki vazifelinin onayına bağlayacak.

Tebliğe nazaran, bir çıkar yahut maksat birlikteliği olarak değerlendirilebilecek, birinci derece dışındaki akrabalık, nişanlılık, şirket iştiraki yahut şirket çalışanı olma üzere her türlü toplumsal, kültürel yahut ekonomik nitelikli yakınlık, kamusal nüfuz sahibi bireylerin yakınları olarak pahalandırılacak.

Yükümlüler, hayat sigortası poliçesinin lehdarının yahut gerçek faydalanıcısının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi emeliyle, sigorta poliçesine bağlı hak ve alacakların lehdara ödenmesinden evvel yahut en geç ödeme vaktinde makul önlemler alacak. Buna ait yüksek risk tespit edildiği durumlarda ödeme yapılmadan evvel üst idare bilgilendirilecek.

Kamusal nüfuz sahibi şahıslara ait olarak getirilen yükümlülüklere uyulmaması halinde cürüm gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanunda öngörülen cezalar uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu