Haber

MTV ek vergisi kaldırıldı mı? 2023 Ek MTV ödenecek mi? EK MTV ÖDEME TARİHLERİ!

2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere tüm araçlardan ilave motorlu taşıtlar vergisi (MTV) alınmasına karar verildi. Son ödeme tarihi 6 Eylül olan motorlu taşıtlar vergisinin iptali tarafında, haberler gündeme gelmişti. Ek MTV vergisinin kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu oldu. Vatandaşlardan ek MTV ödenip ödenmeyeceği araştırılıyor. Peki MTV ek vergisi kaldırıldı mı? 2023 Ek MTV ödenecek mi? Detaylar burada…

MTV EK VERGİ ÇIKTI MI?

Normalde 31 Ağustos’ta sona erecek olan ek MTV’nin ilk taksit ödemesi 6 Eylül sonuna kadar uzatıldı. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren düzenlemede ilk taksit ödemesi bugün sona eriyor.

MTV ÖDEME NASIL YAPILIR?

Ödeme, 02:00-22:00 saatleri arasında Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne giriş yapılarak kredi kartı ve banka kartı ile yapılabilecektir. Ödemeyi anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak ya da banka şubelerine başvurarak yapabilirsiniz. Vergiler, MTV yönünden mükellef kaydı bulunan veya MTV tahsilat yetkisi bulunan diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurularak ödenebilir. MTV’ye e-Devlet üzerinden ödeme yapmak da mümkün.

MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?

Araçların satışı ve süresi için MTV ve ek MTV ödenmesi gerekmektedir. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılamayacak, trafikten çekilme, hurdaya çıkma, yurt dışından çıkarma gibi sebeplerden dolayı ruhsat kapatma işlemleri yapılamayacaktır. Ayrıca verginin kamu alacağına dönüşmesi söz konusu olabilir ve bu alacak için vergi dairelerinin borcun tahsili amacıyla faizli icra işlemleri yapması, hatta haciz uygulaması söz konusu olabilir.

haberpulumur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu