Ekonomi

Motor indirimi geliyor

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki oynaklıkla birlikte akaryakıt ve motorin fiyatlarındaki değişimler devam ediyor.

3 Mayıs Çarşamba gününden itibaren motorin fiyatlarında 59 kuruş indirim bekleniyor.

Benzin grubunda rastgele bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

BRENT PETROLÜN FİYATI 79,66 DOLAR

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 79,66 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 79,61 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 79,54 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.32’de kapanışa göre yüzde 0.15 artışla 79.66 dolardan işlem gördü. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 76,02 dolardan alıcı buldu.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarında geçtiğimiz hafta yaşanan düşüş ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ grubunun 2018 yılı itibarıyla uygulamaya girecek olan üretim kesintileri Fiyatlardaki sınırlı artışta May ve OPEC üyesi olmayan bazı üretici ülkeler etkili oldu.

Rusya ve Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC+ kümesi, Ekim ayından bu yana devam eden günlük 2 milyon varillik üretim kısıntısına ek olarak bazı ülkelerin prestijle günde yaklaşık 1,6 milyon varil isteyerek kısma kararı aldıklarını doğruladı. Mayıs ayı

Çin’de talebin canlandığı bir dönemde OPEC+ grubunun arzı kısma kararı da fiyatları yukarı yönlü destekledi.

Yatırımcılar, enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının potansiyel faiz artırımlarının ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’nde ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğinden ve talebi azaltabileceğinden endişe ediyor.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzaladığı kararname ile dost ülkeleri tavan fiyatın altında petrol ve petrol ürünleri arzına getirilen yasağın kapsamından çıkardı.

28 Nisan itibarıyla yürürlüğe giren kararnameye göre dost ülkeler, Rusya’nın tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol ve petrol ikmal yasağı kapsamından çıkarıldı.

Bu arada, petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes tarafından yayınlanan haftalık verilere göre, ABD petrol kulesi sayısı 22-28 Nisan haftasında önceki haftaya göre değişmeden 591’de sabit kaldı.

Teknik olarak Brent petrolün 79,80-80 dolar aralığının direnç, 79,24-77,53 dolar aralığının ise dayanak noktası olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu