Haber

İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE’DE KOLLARDAN DEFNETLENEN MURAT KARTAL’IN CİNAYETİNDE İDDİA HAZIRLANDI

BAKIRKÖY Cumhuriyet Başsavcılığı, Pınarbaşı Mahallesi’ndeki boş arazide günlerce süren kazı çalışması sonucu cesedi bulunan Murat Kartal’ın öldürülmesiyle ilgili iddianameyi hazırladı. İddianamede 2’si polis 11 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

İddianamede, zanlı polislerin, kamu dairesinin sağladığı nüfuzu kullanarak, hukuka aykırı olarak el koydukları kişisel verilerle Murat Kartal’ı buldukları, karakola götürmeye ikna ettikleri, tutukladıkları ifade edildi. kendi araçlarına bindirip düşman taraflarına teslim ettiler ve cenazesi boş bir yere gömüldü.

“MURAT KARTAL, OĞLUMUN ÖLDÜRÜLMESİNDEKİ ŞÜPHELİLERDEN BİRİYDİ”

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Murat Kartal husumeti olduğu iddia edilen zanlı Mehmet Emin Baybaşin’in sözlerine yer verildi. Oğlunun 6-7 yıl önce öldürüldüğünü belirten Baybaşin, “Bana sorduğunuz Murat Kartal’ın isimlerini, oğlum Edip Fırat’ın ağabeyiyle birlikte öldürülmesinde zanlı oldukları için duydum. , Onu ya da fotoğrafını hiç görmedim. “Hiç dışarı çıkmadım. Kimseyle tanışmadım. Bahsedilen polisleri tanımıyorum, onlarla hiç tanışmadım. Onlar yalan. Aramızda para alışverişi olmadı” dedi.

Zanlı Mehmet Emin Baybaşin’in akrabası olan ve maktulle dükkan sorunu nedeniyle tartıştığı öne sürülen Yavuz Yavuztürk, “Soyadım normalde Baybaşin ama soyadımı değiştirdim. Sultanahmet Köftecisi yer alıyor. sabıka kaydım var erdem öntürk fatih erkuş murat kartal isimli polisleri tanımıyorum diyarbakırdan abdülsamet turgut tanıyorum eski milletvekili samimiyiz kardeş gibiyiz ve kız kardeşler Bu olay hakkında bildiğim bir şey “Neden burada olduğumu bilmiyorum. Kimseyi araca bindirmedim” dedi.

“YAVUZTÜRK VE ARKASINDAKİ KİŞİLERİN BU KİŞİYİ NEDEN AMAÇLA GİZLEDİKLERİNİ BİLMİYORUM” Emekli Milletvekili Abdulsamet Turgut, soruşturma aşamasında savcıya verdiği ifadede, “1999-2002 yılları arasında milletvekilliği yaptım. Murat Kartal’ı tanımıyorum.Kaybolan kişinin kaçırılması veya öldürülmesi hoşuma gidiyor”Ben hiçbir şekilde olaya karışmadım. Bunlar hakkında daha önce başka insanlarla görüşmedim. Kişi öldüyse nasıl öldüğüne dair bir bilgim yok. Yavuz Yavuztürk ve beraberindekilerin bu şahsı neden kaçırdığına dair bir bilgim yok” dedi.

Şüpheli polis memuru Fatih Erkuş, dükkanın devri konusunda sorun yaşayan Murat Kartal’ı ikna etmek için aracılık etmelerini istediğini ve karşılığında maddi bir karşılık vereceğini ima etti. Murat Kartal’ı bulup kendilerine götürdüklerinde para ya da araba vereceğini düşündüğünü söyleyen Erkuş, zanlı Yavuz Yavuztürk’ün kendisini Sultanahmet Meydanı’ndaki Sultanahmet Köftecisi’nin sahibi olarak diğer polis memuru Fazilet Öntürk ile tanıştırdığını belirtti. . Murat Kartal’ın kimlik numarasıyla güvenlik sisteminden bilgi topladığını, Darıca’da ele geçirilen bir silah olduğunu tespit ettiğini, bu belgelerin adresini, fotoğrafını ve çıktısını aldığını söyleyen Fatih Erkuş, Ocak ayında Anadolu yakasına gittiklerini söyledi. 20, Maltepe civarında Fazilet Öntürk’ün kiraladığı beyaz araçta. Bir aracı kovaladıklarını, araçtaki kişinin Murat Kartal olduğunu anlattı. Murat Kartal’ın aracı bir süre takip ettikten sonra durarak bir iş yerine girdiğini anlatan Fatih Erkuş, arkasından takip ettiğini ancak Kartal’ın ortadan kaybolduğunu söyledi. Daha sonra Murat Kartal’ın otomobilin yanında beklediğini, geldiğinde polis kimliklerini gösterip Darıca’da yakaladığı tabancayla ilgili savcılığı aradığını söyleyerek kendisini kandırdıklarını anlattı. karakola gelmek için Murat Kartal’ın araca bindiğinde cep telefonunun yanında olduğunu hatta telefonla görüştüğünü ve konuştuğu kişinin nişanlısı olduğunu söylediğini ifade ettiler. Murat Kartal’ı araçlarına bindirdikten sonra Anadolu yakasında bir süre dolaştıklarını, Erdem Öntürk’ün telefon görüşmesi yaptığını, orta boy bir aracı durdurup arkalarındaki lüks araçta bulunan bir şahısla 10 dakika görüştüklerini söyledi. Fazilet Öntürk, Murat Kartal’ı Çağlayan Adliyesi’ne götüreceklerini söylemesinin ardından oraya gittiklerini, ön girişe 40 metre kala durduklarını ve aralarında Yavuz Yavuztürk’ün de bulunduğu 3-4 kişiyle görüştüklerini söyledi. Fatih Erkuş, araçtan inen kişilerle Murat Kartal’ın ortasında küfür ve arbede başladığını söyledi.

“YAPTIKLARINI BENDEN 2 GÜN SONRA ÖĞRENDİM” Şüpheli polis memuru Fazilet Öntürk ise Murat Kartal’ı teslim ettikten sonra Bakırköy Sahili’nde Hakan isimli bir kişiyle görüştüklerini söyleyerek, ‘Bırakın şunu. mesele halledilsin, sana para ya da BMW’lerden birini vereceğiz. Daha sonra Fatih E.’nin eniştesine ait araçla Murat Kartal’ı teslim ettikleri yere gittiklerini söyleyen Fazilet Öntürk, güvenlik kamerası olup olmadığını kontrol ettikten sonra kamera olmadığını görünce geri döndü. , Murat Kartal’ın öldüğünü iki gün sonra öğrendiğini söyledi.

Kurbanın cesedi konağın yakınında boş bir yerde bulundu. İddianamede Murat Kartal’ın 20 Ocak’ta zanlılar tarafından öldürülmüş olabileceği belirtildi. Şüpheli polis memurları Fazilet Öntürk ve Fatih Erkuş’un diğer zanlılara teslim edilmesinin ardından Kartal, yüklü olduğu tahmin edilen araca bindirilerek öldürme işlemi gerçekleşti. Yavuz Yavuztürk’ün ‘Köşk’ olarak bahsettiği adreste ve cenazeyi taşımak için kullanıldığı tahmin edilen araçta kan lekeleri olduğu belirtildi. İstanbul’dan alıp kendi araçlarına bindirdiklerinin belirtildiği iddianamede, Murat Kartal’ın sanık Yavuz Yavuztürk ve beraberindeki diğer sanıkları İstanbul Adliyesi yakınında teslim ettiği anlatıldı. İddianamede, maktul Kartal’ı sanık Yavuztürk’ün yanında bulunan diğer sanıklarla birlikte cebir ve şiddet kullanarak zorla kendi araçlarına bindirdikleri ve ‘Köşk’ denilen yere götürdükleri belirtildi. Beylikdüzü. Konak ve çevresinde yapılan araştırmalarda kendisine ait olduğu değerlendirilen kan ve benzeri bulgularla bir ayakkabı ele geçirildiği ve yakınlardaki boş arazide cesedinin bulunduğu belirtildi.

Polislik mesleğinin sağladığı kolaylıktan yararlandılar. İddianamede, sanıkların, görüş ve eylem birliği içinde hareket ederek, polislik mesleğinin sağladığı kolaylıktan yararlanarak Kartal’ın telefon, adres, fotoğraf ve kimlik bilgilerini, sanıklar Erdem’i elde ettikleri belirtildi. İlk polis olan Öntürk ve Fatih Erkut. . Sanıkların, kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak maktulün kişisel verilerine hukuka aykırı olarak el koyduğu kaydedildi. İddianamede sanıkların, Murat Kartal’ı sanık Yavuztürk’ün Beylikdüzü’ndeki konağına götürdükleri, burada öldürdükten sonra yakınlardaki boş arazide su yüzünden çukura attıkları belirtildi.

11 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Kartal cinayetinin sanıklar tarafından tasarlandığı belirlenen iddianamede 11 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. İddianame sonunda aralarında eski Milletvekilleri Abdulsamet Turgut, Mehmet Emin Baybaşin ve Yavuz Yavuztürk’ün de bulunduğu 11 sanık hakkında “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 4’ten 14’e kadar hapis cezası istendi. yıl “hürriyetten yoksun bırakma” suçundan. Fazilet Öntürk ve Fatih Erkuş adlı iki sanık da ‘hukuka aykırı olarak veri vermek veya ele geçirmek’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Murat Kartal’ın cenazesi, günlerce süren kazı çalışmasının ardından 4 Şubat 2022’de bulundu.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu