Haber

İçişleri Bakanlığı, mağdurların iade işlemleri ve yol masraflarının ödenmesine ilişkin genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD), 81 il valisine ‘Afet Mağdurlarının İade İşlemleri ve Yol Masraf Ödemeleri’ konulu genelge gönderdi.

Genelgede, diğer illerden afet bölgesine gidip gelmek isteyenlerin, afet bölgesinden yaşadıkları diğer illere kesintili olarak gidip gelmek isteyenlerin tahliye taleplerinin karşılanması işlemlerinin, afet bölgesinden diğer illere yapılmasına ilişkin süreçlerin anlatıldığı belirtildi. afet bölgesi kesintisiz olarak devam etmektedir. Bu içerikte;

Daha önce Valilik/Kaymakamlık bünyesinde kurulan birimler, afetzede vatandaşların dönüş ve yol masrafları iş ve işlemlerini yürütmek üzere görevlerine devam edecek. İhtiyaç halinde teknik ekipman ve işçi yönünden destek sağlanacaktır. Belirlenen tahliye bilgileri ve başvuru noktalarının adres ve iletişim bilgileri Valilik/Kaymakamlık internet ve sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır.

Geri dönmek isteyen afetzedelerin bilet bedelleri karşılanacak.

Yol Harcama Belgesi talep eden depremzedeler “https://tahliye.afad.gov.tr” adresinden sisteme giriş yapabilecekler. Tahliye ve iade için başvuru noktalarına başvuran afetzedelerin bilet fiyatları da karşılanacak. Bilet bedelleri, kendi imkânlarıyla bilet alan mağdurların talebi halinde ödenecek ve yapılacak ödemelerin depremzedelerin TC Kimlik Numaraları üzerinden yapılması sağlanacaktır.

Çıkış illerindeki tahliye bilgi ve başvuru noktalarına başvuramadan afet bölgesindeki merkezlere ulaşan afetzedelere gerekli kolaylıklar sağlanacak ve talepleri halinde yol giderleri karşılanacak. 7/24 çalışma esasına göre kurulan tahliye ve uygulama merkezlerine başvuran vatandaşların ulaşım noktasında, gerekli tüm tesis ve tesisler daha önce olduğu gibi uygun araçlarla kesintisiz olarak yapılacak. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu