Ekonomi

Gaziantep’ten Ocak Ayında Yüzde 2,8 Artışla 814 Milyon Dolar İhracat

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Ocak ayında Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artışla 814 milyon 308 bin dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

Adnan Ünverdi, Ocak ayında en fazla ihracat yapılan 6. ilin ise Gaziantep olduğunu belirtti.

6 Şubat depreminden bu yana güçlü bir yılın ardından 2024 yılına ihracat artışıyla başlamanın mutluluk verici olduğunu belirten Ünverdi, “Sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, özveriyle çalışan çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Ünverdi, depreme özgü zorlukların yanı sıra küresel ticarette ve ülkemiz ekonomisinde yaşanan sorunlara rağmen, büyük depremin yaşandığı 6 Şubat’tan bu yana geçen yılda, Felaketin yaşanmasıyla, Gaziantep’in üretimi, ihracatı ve istihdamı arttı. Yeniden toparlanmaya öncülük ettiğini söyledi.

Gazi şehrinin depremden bu yana gösterdiği çabalara dikkat çeken Ünverdi, “Bugün ulaştığımız rakamlar, kent sanayimizin yaşadıklarımız karşısında dayanıklılığını göstermesi açısından çok değerli. Kolay değil. Böyle bir felaket karşısında bu noktaya kısa sürede ulaşabilecek bir il. Uluslararası pazardaki rakiplerimiz normal konjonktürden etkilenirken biz bunun üstündeyiz.” “Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketin etkilerini atlatarak bu rakamlara ulaşıyoruz. Bugün Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’ndaki gelişmelere baktığımızda dış ticarette büyük aksamalar, lojistik fiyatlarında büyük artışlar var.” söz konusu.

Ünverdi, kentin 2023 ihracat hedefi olan ve deprem nedeniyle 12 milyar doların gerisinde kalan ihracatını bu yıl 12 milyar doların üzerine çıkarmak istediklerini belirterek, Hazine Bakanı’nın açıkladığı desteklerle şunları kaydetti: ve Maliye Mehmet Şimşek’in ihracata yönelik desteğiyle sanayide, üretimde, ihracatta ve istihdamda toparlanma sağlanacak. Devam etmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu