Yaşam

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtisi olarak akla birinci gelen semptom adet gecikmesidir. Buna karşın adet döngüsünün tamamlanmasından evvel ortaya çıkan kimi belirtiler olabilir. Bu belirtiler kesin olarak hamileliğin habercisi olamayacağı üzere besin zehirlenmesi ya da hormon ilaçları üzere büsbütün farklı sebeplerden de gözlemlenebilir. Bu yazımızda sizlere erken hamilelik belirtileri ve erken hamilelik devri ile ilgili ayrıntıları aktaracağız.

Yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk birkaç haftada gelişen hamilelik belirtilerinin yaşandığı periyot hamileliğin erken devirleridir. Hamileliğin anlaşılmasında erken belirtiler kıymetli rol oynasa da kimi vakit baş karıştırıcı olabilir. Erken hamilelik belirtileri çoğunlukla adet öncesi belirtilerle birebirdir.

Erken hamilelik belirtileri ne vakit başlar?

Hamilelik çoklukla adetin birkaç gün gecikmesiyle anlaşılsa da erken hamilelik belirtileri adet gecikmesinin fark edilmesinden evvel de kendini gösterebilir. Birçok hamilelik belirtisi birkaç haftada ortaya çıkıyor olsa bile erken hamilelik belirtileri döllenmeden bir hafta sonrasına kadar gözlemlenebilir.

Bu belirtilerin şiddet ve tesirleri bünyeden bünyeye değiştiği üzere kimi insanlarda hiç görülmez.

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  • Halsizlik
  • Bulantı ve kusma
  • İdrara çıkma gereksiniminin artması
  • İnişli çıkışlı ruh hali
  • Vajinal akıntılar
  • Şişkinlik 
  • Bazı yiyeceklere aşerme
  • Bazı yiyeceklere yahut kokulara karşı hassasiyet 

Adet gecikmesi: Adet periyodunuzun olağan seyrinden uzaklaşması akla birinci olarak hamilelik kuşkusu düşürür. Bir hafta yahut daha uzun vadeli gecikmelerde bayanlar, gebe olabileceklerini düşünür. En yaygın belirtilerden bir tanesi olsa da adet gecikmesi, sistemsiz yumurtlama takvimine sahip bayanlar için aldatıcı bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra adet gecikmesinin mevsimsel ve ruhsal sebepleri de olabilir.

En erken hamilelik belirtileri ortasında göğüs hassasiyeti de yer alır. Hamilelikle birlikte değişen hormonlar göğüslerde şişkinlik ve ağrıya sebep olabilir. Bedenin kendisini hamileliğe hazırlamasından kaynaklanan bu durum, beden giderek artan hormonlara alıştıkça tesirini kaybeder.

Halsizlik

Hamilelik durumunda beden, bebeğin anne karnında yaşayabilmesi için plasenta ve kordon üzere yapılar oluşturur. Bu yüzden de normal şartlarda harcanan güçten çok daha fazlası harcanır.

Yorgunluk ve halsizlik üzere belirtiler bu yüzden adet gecikmesinden evvel görülebilen birer erken hamilelik belirtisi olabilir. Halsizlik, hamileliğin birinci devirlerinde bayanların en çok karşılaştığı belirtilerden bir adedidir.

Bulantı ve kusma

Hamileliğin erken habercilerinden olan bu ikili, çoğunlukla üçüncü aydan sonra devam etmez. Çoklukla sabah saatlerinde görüldüğüne inanılır ancak gün içinde rastgele bir saat diliminde gerçekleşebilir.

Dış etkenlere bağlı olarak gerçekleştiğinde yanlış alarm olarak kıymetlendirilebilir. Bu durumun tam zıddı de mümkün olabilir. Erken hamilelik belirtisi olarak kusma ve bulantı görülmese de sonuç olumlu çıkabilir.

İdrara çıkma muhtaçlığının artması

Gebelikle birlikte bedendeki kan ölçüsü artar. Bu da böbreklerin daha fazla sıvı işlemesine neden olur. Rahmin büyümesi idrar kesesinin üzerindeki baskıyı artırır.

Bazı bayanlar hamilelik hormonunun sebep olduğu bu belirtiyi hamileliğin başından sonuna kadar yaşasa da sık sık boşaltım yapma gereksinimi erken hamilelik belirtileri ortasına girebilir.

İnişli çıkışlı ruh hali

Kesin olarak hamilelik belirtisi olmayan ani ruh hali değişimleri de erken hamilelik belirtileri arasına girer. Bu durum da tekrar bedenin hamileliğe hazırlanması için gerekli hormonların salgılanmasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik boyunca devam eder. Ancak bu ani his değişimleri PMS (Premenstrüel sendrom) olarak da bilinen adet öncesi sendroma epeyce benzeri ve hamilelik yerine yeni bir adet döngüsü başlangıcının habercisi olabilir. 

Vajinal akıntılar 

İmplantasyon periyodu olarak isimlendirilen ve embriyonun rahme tutunduğu süreçte beklenmedik lekelenme ve hafif seviyede daima olmayan vajinal kanamalar gerçekleşebilir. Adet öncesi lekelenmelerle karıştırılabilir.

Erken hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkan akıntıları adet devri akıntılarından ayırt eden en kıymetli özellik, akıntının açık renkli olmasıdır. 

Şişkinlik 

Yine vücuttaki hormon artışlarına bağlı olarak hamileliğin birinci haftalarında şişkinlik hissi görülebilir.

Sebebi ise embriyonun tutunabilmesi için östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasıyla rahim duvarının kalınlaşmasıdır.

Bazı yiyeceklere aşerme 

Hamileliğin birinci devirlerinin yanı sıra hamilelik müddeti boyunca karşılaşılabilen bir belirtidir. Pek çok kadın aşerme belirtisi gösterdiğinde gebe olabileceğini düşünür. 

Halk ortasında en yaygın hamilelik belirtilerinden biri olarak bilinmektedir.

Bazı yiyeceklere yahut kokulara karşı hassasiyet 

Hamilelikte yiyecek aşermekten daha erken devirlerde ortaya çıkan ve birtakım tat ya da kokulara karşı duyulan hassasiyet de erken hamilelik belirtilerindendir.

Hamilelik öncesinde sevdiğiniz yiyeceklere karşı birden hassasiyet geliştirebilirsiniz. Bu hassasiyet mide bulantısı ve kusmayı da tetikleyebilir.

Adet belirtileriyle erken hamilelik belirtileri nasıl ayırt edilir?

Adet döngüsünün başlangıcından evvel hormonların tesiriyle bedende görülen değişikliklerle erken hamilelik belirtileri büyük çoğunlukla birebirdir ve birbiriyle karıştırılabilir. Bu karışıklığın ayırt edilmesini sağlayan en kıymetli belirti meme ucu etrafı renginin değişimidir.

Hamilelik durumunda bu bölge daha koyu bir renk alır. Tekrar de şimdiye kadar bilinen hiçbir hamilelik belirtisi kesin olarak hamileliği kanıtlayamaz.

Hamilelik hangi testler ile anlaşılır?

Hamilelik durumunu öğrenmenin en sağlam yolu hamilelik testleridir. Şayet daha kesin bir sonuç isteniyorsa meskende yapılabilen hamilelik testleri yerine hastanelerde hamilelikte artan hormonlara bakılarak yapılan kan testleri tercih edilmelidir.

Bu testlerin de en hakikat sonucu verebilmesi için hekimler tarafından önerilen vakitte yapılması gerekmektedir.

Hamilelik testi ne vakit yaptırılmalı?

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kesin yolu hamilelik testleridir. Ama bu testleri çok erken yaptırmanız durumunda gebe olsanız bile negatif sonuç alabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileriyle birlikte, yumurtlama tarihinden ortalama iki hafta sonra hamilelik hormonu idrar testinde çıkmaya başlar.

Kan testi yaptırmadan evvel konutta yapacağınız hamilelik testinden en hakikat sonucu, adet periyodunuzun başlama tarihinden bir hafta sonra alabilirsiniz.

Erken hamilelik belirtileri gerçek sonuç verir mi?

Erken hamilelik belirtileri çoğunlukla hamileliğe yorulsa da çok farklı sebepleri olabilir. Mevsim değişimi, uykusuzluk, depresyon, gerilim, yorgunluk ve vitaminsizlik de bu belirtilerin birçoklarının sebebi olabilir. Kullanılan ilaçlar, besin zehirlenmeleri veya adet gecikmesi üzere birçok erken hamilelik belirtisi birbirini tetikleyerek bir döngü oluşturabilir. Bu yüzden belirtilerden kesin bir sonuç çıkarılması mümkün değildir. 

Hamilelik belirtileri şahıstan şahsa nazaran değişmektedir. Kimi belirtiler kesin sonuç verebilmektedir. Bu sebeple erken hamilelikten şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu