Ekonomi

Dünyanın gözü dev zirvede! Türkiye katılmıyor! Rusya’ya yasak

1971 yılından bu yana İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yarın başlıyor. WEF kurucusu Prof. Dr. Klaus Schwab yaptığı açıklamada, küresel ve ulusal düzeyde artan parçalanmanın güven erozyonuyla birleştiğini belirterek, zirvenin bu yılki temasının “Parçalı Bir Dünyada İşbirliği” olduğunu açıkladı.

20 Ocak’a kadar sürecek zirve kapsamında 50’si devlet ve hükümet lideri olmak üzere 130 ülkeden 2 bin 700’ün üzerinde katılımcı gelecek. Tepe kapsamında oturum ve konferanslarda iklim değişikliği, enflasyon, gıda güvenliği, açlık, terör ve Rusya-Ukrayna Savaşı, güç ve iş gücü gibi birçok konu tartışılacak. Bu yıl 53’üncüsü gerçekleştirilecek olan zirve, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunların çözümü için analitik ve kamu-özel sektör işbirliklerine odaklanacak.

RUSYA’NIN GİRİŞİ YASAK

Türkiye resmi düzeyde zirveye ulaşmayacaksa da Türk iş dünyasında zirveye ulaşacaktır. Rusya zirveye davet edilmezken, Rusya’dan gelenlerin de tepeye çıkması yasaklandı. Tepeye farklı ülkelerde görev yapan Rus vatandaşları da katılabilecek.

Zirveye katılacak isimlerin başında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, AB Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Almanya Başbakanı yer alıyor. Olaf Scholz, Belçika Başbakanı Alexander De. Croo, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Lideri Neçirvan Barzani, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Güney Afrika Devlet Lideri Cyril Ramaphosa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez. .

PROTESTOLAR BEKLİYOR

Tepede protestoların yapılması beklenirken, İsviçre tepenin güvenliği için polise 5 bin ek asker gönderdi. Davos kasabasından geçen yollar ve demiryolları sıkı bir şekilde denetlenecek.

kemaliye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu