Ekonomi

Dolar ve altı için kritik hafta: Fed faiz kararını açıklayacak

Piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere merkez bankalarının faiz kararlarına çevrildi.

Fed’in kararı altının, doların ve kripto paraların yönünü belirleyecek.

Fed politika yapıcıları bu hafta faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesine yükseltmeye hazırlanırken, Fed’in oranları 25 baz puan daha artırarak yüzde 5,25-5,50 aralığına yükselterek son 16 aydaki 11’inci artışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

15 ay sonra ilk kez faiz artırımına Haziran ayında geçen Fed, faiz kararını 26 Temmuz akşamı Türkiye saati ile 21.00’de açıklayacak.

Piyasalar, daha fazla faiz artırımının muhtemel olduğuna dair sinyallere veya bankaların uzun bir orta vadeli tahvil ihraç etmeyi planlayıp planlamadığına odaklanacak.

Uzmanlara göre Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonu önlemek için gerekirse faiz oranlarını artırma seçeneğini açık tutmak isteyebilir.

altında basınç oluşabilir.

Makroekonomik veriler dünya genelinde karışık sinyaller vermeye devam ederken, bu durumun varlık fiyatları üzerindeki etkisi sürüyor.

Fed’in şahin politikalarına devam edeceğine dair sinyaller vermesi halinde altın ve kripto paralar üzerinde baskı olacağı tahmin ediliyor ve yumuşama sinyalleri yönünde alınacak bir karar sonucunda doların ana para birimleri karşısında baskılanması bu varlıkların önünü açabilecek.

“Fed üyeleri şahin duruşunu sürdürebilir”

Küresel varlık yönetimi şirketi ING Financial Markets LLC’nin uluslararası baş ekonomisti NTV’ye göre James Knightley, “Enflasyon ABD’de yavaşlıyor, ancak Fed için yeterince hızlı değil. İstihdam piyasası sağlam kalırken, yetkililer bunu şansa bırakmak istemiyor”değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg baş ekonomisti Anna Wong “Haziran ortasındaki toplantıdan bu yana karışık gelen ekonomik bilgiler, Temmuz toplantısındaki artışın son olup olmayacağı konusundaki iç tartışmayı alevlendirdi. Birçok Fed üyesinin bu yıl bir faiz artırımı daha beklediğine inanıyoruz. Ancak Haziran ayındaki zayıf enflasyon bilgisi, inancı zayıflatmış olabilir.”yorumunu yaptı.

“Son faiz artışı olabilir”

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, ülkedeki enflasyonun son birkaç yıldır yüksek olduğunu ve hala yüksek olduğunu söyledi. “Enflasyonun ölçülü bir şekilde aşağı ineceğinden umutluyum”Önümüzdeki yıl bu aylarda enflasyonun kontrol altına alınmasını beklediklerini söyledi.

Son toplantıda Powell’ın Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırabileceğinin sinyallerini net olarak verdiğini vurgulayan Zandi, 26 Temmuz’da yapılacak toplantıda Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırabileceğini düşündüğünü ifade etti.

“Piyasalar Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığını fiyatlamış görünüyor”Zandi, Fed’in Temmuz toplantısından sonra artık faiz oranlarını artırmasına gerek kalmayacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu