Haber

Doç. Dr. Durmuş Hocaoğlu Ümraniye’de Anıldı

Doç. Türk fikir dünyasına damgasını vuran Prof. Dr. Durmuş Hocaoğlu Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi’nde anıldı.

Programa Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Doç. Dr. Osman Sezgin, Prof. Dr. Tahsin Görgün, Prof. Dr. Okan Yeşilot, Kültür Merkezi Vakfı (KOCAV) Başkanı Dr. Ali Ürey ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlikte, fizik ve siyaset felsefesi alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve 2012 yılında vefat eden Hocaoğlu’nun düşünce dünyası konuşuldu.

Tahsin Görgün konuşmasında, Hocaoğlu’nun varoluşun ve insanlığın temel sorunlarını aşırıya kaçmadan sistematik ve bütünsel bir yaklaşımla ele aldığını söyledi.

Hocaoğlu’nun Türkiye’deki aşırı siyasallaşmadan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Görgün, Hocaoğlu’nun aydınları, sanatçıları ve akademisyenleri sorun çözücü olarak gördüğünü ve bunu İslam medeniyetinin birikimine dayandırdığını belirtti.

Hocaoğlu’nun niyet dünyasında her sorunun tarihsel derinliğiyle kavrandığını anlatan Görgün, şöyle konuştu: “Çünkü tarihsel boyut ihmal edildiğinde hafızasını kaybeden bir insan gibi işlevsiz kalıyoruz. Hocaoğlu bunu iyi bilen biri olarak , her konuyu tarihsel köklerine inerek analiz ederdi.” söz konusu.

Prof. Dr. Okan Yeşilot da Hocaoğlu’nun çalışma hayatı hakkında bilgi vererek, değerli bir kitapla karşılaştığında büyük mutluluk duyduğunu, adeti gereği her gece sabaha kadar çalıştığını ancak bir gece uyuduktan sonra okula gittiğini söyledi. sabah birkaç saat.

Doç. Dr. Osman Sezgin, Hocaoğlu’nun Türkiye’nin sorunlarına ilişkin ithal analizlere asla yaklaşmadığını, tüm zamanını ve yaşamını bu arayışın peşinde harcadığını vurguladı.

KOCAV Lideri Ali Ürey, Durmuş Hocaoğlu’nun birliktelik yılları boyunca son derece çalışkan ve vefalı bir öğretmen olduğunu, öğrencilerine çok yakından baktığını söyledi.

Hocaoğlu’nun en büyük meselesinin Türk devleti ve milletinin bağımsızlığı olduğunu belirten Ürey, böyle müstesna bir ismin anılmasına vesile olduğu için Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a teşekkür etti.

lalapasahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu