Haber

Burdur Belediye Başkanı Tren Törenine Davet Edilmedi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur 15 yıl aradan sonra yolcu treni dün geldi. Göller Ekspresi törenle ilk seferini yaptı. Törene davet edilmediğini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, TCDD Genel Müdürlüğü’ne treni bando ekibiyle karşılayarak tepki gösterdi. Ercengiz, “Bunun da yine seçim odaklı bir eylem olduğunu düşünerek, Burdur Belediyesi bandosuyla İzmir’den gelen treni memnuniyetle karşılıyor ve buranın selamsız bir kasaba olmadığını, bizi yöneten değerli bürokratlarımıza ve değerli büyüklerimize hatırlatıyor, ayrıca buranın selamsız bir kasaba olmadığını da hatırlatıyorum. O şehrin belediye başkanı olarak bu insanları temsil ettiğimi ifade ediyorum.” .

Yolcu treni 15 yıl aradan sonra dün Burdur’a geldi. Göller Ekspresi törenle ilk seferini yaptı. Törene davet edilmediğini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İzmir’den Burdur’a gelen treni bandosuyla karşılayarak açıklama yaptı. Ercengiz şunları söyledi:

“BURDUR SELAM OLMAYAN BİR ŞEHİR DEĞİLDİR”

“Her biri oy Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün dönem içerisinde Burdur’a verdiği bir grup sözün bugün hayata geçirilmesini protesto etmek için huzurunuzdayım. 2008 yılında yani yaklaşık 15 yıl önce Göller Ekspresi ya da Pamukkale Ekspresi Burdur’dan ayrılırken toplu ulaşımın ne kadar değerli olduğunu ve Burdur halkı olarak bunu istediğimizi dile getirmiştik. Burdurlular ne yazık ki son 15 yılda defalarca verilen sözlerle, hızlı tren vaadiyle bugüne kadar oyalandı. Bugün Devlet Demiryolları Ulaşım A.Ş. Genel Müdürlüğü Güller ve Göller Ekspresi düzenlenen törenle sabah saatlerinde Burdur’dan İzmir’e doğru yola çıktı. Az önce dinlediğiniz, izlediğiniz ‘Selamsız Bando’ olmayan Burdur Belediye Bandosu’nun başkanı olarak, yani Burdur halkının seçtiği bir belediye başkanı olarak bu programa davet edilmedim. Bu nedenle Burdur halkı davet edilmedi. Bunun da bir başka seçim odaklı eylem olduğunu düşünerek, İzmir’den gelen treni Burdur Belediyesi bandosuyla selamlamak, buranın selamsız bir kasaba olmadığını çok değerli bürokratlara ve bizi yöneten değerli büyüklerimize hatırlatmak ve tüm kamuoyuna ifade etmek istiyorum. Ben bu insanları o şehrin belediye başkanı olarak temsil ediyorum.

“YÜKSEK HIZLI TREN İSTİYORUZ”

Bu şehir trenle 1936 yılında tanıştı. Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında Burdur’u ziyareti sırasında verdiği talimatla 1936 yılında demiryolu ulaşımıyla tanışan bu şehir, neredeyse 100 yıl sonra motorlu trenlerle kandırılmaya çalışılıyor. . Burdurlular olarak hızlı tren istiyoruz. 1990’lı yıllarda öğrencilik yıllarımızda İzmir’e bindiğimiz treni sanki bir icat ya da büyük bir hizmetmiş gibi tekrar Burdur’a getirdik ve treni kullanan arkadaşlarımız zamanın pek uygun olmadığını söylediler. Bugün saat 10.30’da Burdur’dan ayrılan vatandaş, akşam 19.00’da İzmir’e indiğinde hangi işi yapabilecek, hangi işi tamamladıktan sonra saat kaçta geri dönecek? Öncelikle planların gerçek olmadığını ve bu hizmetin seçime yönelik bir manipülasyon olduğunu ve seçimden çok kısa bir süre sonra kaldırılacağını kabaca hesaplıyorum. “Burdur halkının bir belediye başkanının olduğunu ve belediye başkanının bu törene davet edilmediğini Burdur halkına duyurmak istedim.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu