Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100, güne %1,36 yükselişle 4.632 puandan başladı. 

Rekor tazelemeye devam eden endeks, dünkü süreçlerde 4.449,8 – 4.571 puan aralığında süreç görürken günü %2,57 yükselişle 4.570,2 puandan kapattı. BIST 100’de müspet açılış sonrası birinci süreçlerde alımlar devam ediyordu. 

Sektör bazında bakıldığında elektrik %3’e yakın ve ulaştırma ile kimyasal, petrol ve plastik dalı %2 yükselişle güne en yüksek talep artışıyla başlayan endeksler oldu. Borsa İstanbul’da bugün negatif açılış gören bölüm bulunmazken gayrimenkul yatırımları ile tekstil ve deri bölümü, güne en az talep ile başlayan kesimler oldu. 

Açılışta bankalar ve holding %1, sınai %1,3  ve inşaat dalı %0,63 yükselişle başladı. 

BIST 100 endeksine dahil paylar arasında SMRTG ve KARSN, birinci dakikalarda tavan fiyatından süreç görerek en çok artan paylar oldu. HEKTS ise %7,5 yükselişle bu payların gerisinden geldi. 

Endekste güne düşüşle başlayan payların başında ise ISMEN, VERUS ve KRVGD vardı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde müspet hareket ediyordu. ABD endeksleri, dün günü ekside kapattı. Nasdaq %1,12, S&P 500 %0,89, Dow Jones %0,63 düşüş gördü. Bunun yanında ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, sabah saatlerinde olumlu seyirde hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu