Ekonomi

Birleşik Krallık’ta konut fiyatları Aralık 2022’den bu yana en keskin artışı kaydetti

Nationwide tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Birleşik Krallık konut piyasası Mart ayında kayda değer bir artış yaşadı ve konut fiyatları Aralık 2022’den bu yana en hızlı yıllık artışı gösterdi. Bu artış, yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında olan piyasada mütevazı bir toparlanmanın işareti olarak görülüyor.

Veriler, konut fiyatlarının Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre %1,6 arttığını ve Şubat ayında gözlenen %1,2’lik yıllık artışa kıyasla hızlandığını ortaya koydu. Bu artışa rağmen, artış ekonomistler tarafından öngörülen ortalama %2,4’ün altında kaldı.

Beklentilerin aksine, konut fiyatları Mart ayında %0,2 oranında düşerek, bir önceki ay %0,7 oranında arttıktan sonra Aralık 2023’ten bu yana ilk kez aylık bazda geriledi.

Nationwide ekonomisti Robert Gardner, 2023’ün sonunda görülen düşük seviyelerden piyasa faaliyetlerinde bir toparlanma olsa da, tarihsel standartlara kıyasla durgun kaldığını belirtti.

Konut piyasası daha önce COVID-19 salgınının başlangıcından 2022’nin sonlarına kadar fiyatlarda %20’den fazla bir artış görmüştü, ancak Liz Truss’un Başbakan olarak kısa görev süresi boyunca tahvil piyasasındaki dalgalanmaya ve ardından faiz oranlarındaki keskin artışa piyasanın tepki vermesiyle fiyatlar düşmeye başladı.

Ocak ayındaki mortgage onayları, bu yüksek oranların etkisini yansıtacak şekilde salgın öncesi seviyelerin %15 altında kaldı. Ancak Gardner, konut fiyatlarının bir yıl öncesine göre yaklaşık %6 artış gösteren maaşlardan daha yavaş artması nedeniyle, satın alınabilirlik kısıtlamalarının hafiflemeye başladığına dikkat çekti.

İngiltere Merkez Bankası Ağustos 2023’te ana faiz oranını 2008’den bu yana en yüksek seviye olan %5.25’e yükseltmişti. Finansal piyasalar Haziran ya da Ağustos ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine gidileceğini ve faiz oranlarının yılsonuna kadar %4,5 civarına düşeceğini öngörmektedir.

2024’ün ilk çeyreğine bir bütün olarak bakıldığında, konut fiyatları bir önceki çeyreğe göre %1,1 artarak Temmuz 2022’de sona eren dönemden bu yana en hızlı üç aylık artışa işaret etti. Bölgesel olarak, geçtiğimiz yıl Kuzey İrlanda %4,6 ile en yüksek fiyat artışına sahne olurken, en büyük düşüş %1,7 ile fiyatların düştüğü güneybatı İngiltere’de yaşandı. Londra’da fiyatlar %1,6 oranında yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

tekkekoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu