Teknoloji

Bilgisayarı yenilemek için doğru zaman mı?

Şu gerçeği inkar etmek mümkün değil. 10 yaşında bir bilgisayarın şimdiki teknolojiye ve dijital gereksinimlere yanıt vermesi çok zordur. Münasebetiyle, bilgisayarlarımız sapasağlam bile olsa, muhakkak bir müddet sonra yeni bir bilgisayar satın almak kaçınılmaz olur. Pekala bilgisayarlarımızı yenilemenin vaktinin geldiğini nasıl anlayacağız?

Hatırlamayanlar için geçmişten ders çıkaracağımız bir örnek verelim. Microsoft, Windows XP’yi emekliye ayırıp yeni işletim sistemleri satabilmek için çok uzun yıllar uğraşmak zorunda kaldı. Neredeyse kusursuz, yanılgısız, son derece stabil bir işletim sistemi olarak çok uzun yıllar boyunca insanların beğenisini toplayan Windows XP, çok yüksek profilli işler yapmadan temel olarak internete girmek, web’de dolaşmak, yazı yazmak, tablolar açmak isteyen profesyonel kullanıcıların muhtaçlıklarını ziyadesiyle karşıladı.

Ancak Windows XP’deki kısıtlar, işletim sisteminin dar potansiyeli, web’in ve internetin gelişimi için kâfi değildi ve yeni teknolojilerin, yeni işletim sistemleriyle dünyaya yayılması gerekiyordu. Bu teknolojileri kullanan insanların sayısının artması ise yeni dijital servislerin hayata geçmesi için kritik kıymet taşıyordu. Münasebetiyle, teknoloji şirketleri, organize bir formda, Windows XP için takviyelerini geri çekerek, çok daha fazla insanın Windows XP’yi terk edip yeni işletim sistemlerine ve yeni teknolojilere geçişini hızlandırdı.

Bu tıp operasyonlar olmasa, bugün web üzerinden ulaşıp kullandığımız pek çok pratik servisi kullanmamız da mümkün olmayabilirdi. Lakin, bu gelişmenin bir maliyeti de, muhakkak devirlerde yeni bilgisayarlara sahip olmak zorunda olmamız. Birebir, telefonlarımızın birkaç senede bir eskimesi yeni uygulamaları çalıştırmakta zorlanması ve yeni akıllı telefonlara gereksinim duymamız üzere, bilgisayarlarımızı da muhakkak bir müddet sonra yenilemek ve yeni teknolojilere ahenk sağlayacak yeni bir donanım düzeyine geçiş yapmamız gerekiyor.

Video oyun dünyası, web uygulamaları, toplumsal medya servisleri üzere, günlük hayatımızın kesimi olan pek çok uygulama, vakitle eski bilgisayarlarda çalışmaz hale gelecektir. Örnek vermek gerekirse, bugün Windows 10’u çalıştırmak konusunda donanım olarak yetersiz kalan, Windows 7 yüklü eski bir bilgisayarda, YouTube’u açmak neredeyse imkansızdır, farklı tarayıcılar yükleyip bahtınızı denemek isteyebilirsiniz fakat muvaffakiyet garantisi yok.

Yeni, gelişmiş, etkileyici bir oyunu eski bir bilgisayarda çalıştırmak da neredeyse imkansızdır.

En son güncellemeleri almış ofis yazılımlarını hatta en son güncellemeleri almış internet tarayıcılarını bile eski bir bilgisayarda çalıştırmak son derece büyük bir kabusa dönüşebilir.

Dolayısıyla, bilgisayar şimdiki dijital teknolojilerle senkronize kalabilmek için değerli ve gerekli bir yatırımdır. Yazılımlarınızın, internetten seyrettiğimiz görüntülerin, oyunların, uygulamaların yavaşladığını, takılmaya başladığını ve çalışmakta zorlandığını hissettiğimizde, yeni bir bilgisayar almanın vakti yaklaşıyor demektir. Unutmayın ki, bilgisayarınız teknolojinin gerisinde kaldığında, eğitimden iş hayatınıza kadar pek çok alanda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hasebiyle, yanlışsız bütçeyi ayırabildiğinizde eskimiş bir bilgisayarı değiştirmek için harekete geçmek gerçek bir karar olacaktır.

Şimdi yılbaşı periyodu de yaklaşıyorken, gereksiniminiz olan tüm eserleri bulabileceğiniz Hepsiburada.com platformunda uygun fiyatlı sayısız alternatif ortasından aradığınız eserlere ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten yılbaşı ikramı seçmek için de Hepsiburada.com’un güçlü eser yelpazesini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Kim bilir tahminen aradığınız cep telefonu için uygun bir kampanya ile karşılaşabilir, uzun vakittir almak istediğiniz iPhone 12 Pro üzere eserlere kolay kolay sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu