Ekonomi

Berenberg, dünya çapında obezite pazarı gelir tahminlerini 2035 yılına kadar 150 milyar dolara yükseltti

Berenberg analistleri, ilgili sağlık sorunları, rakip zayıflama ilaçlarının etkinliği ve tıp doktorları ve sigorta sağlayıcılarıyla yapılan görüşmeler hakkında cesaret verici bilgiler aldıktan sonra obezite ilacı kullanan hasta sayısına ilişkin tahminlerini revize etti.

Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly (LLY), sınırlı GLP-1 ilacı arzı nedeniyle kısa bir süre minimum indirim baskısı yaşayabilir. Ancak analistler, yatırım bankası tarafından bildirildiği üzere, eninde sonunda daha fazla ilaca duyulan ihtiyacın fiyatların düşmesine yol açacağını tahmin ediyor.

Sonuç olarak Berenberg, dünya çapında obezite tedavisi pazar geliri tahminini 2035 yılına kadar yaklaşık 150 milyar dolara çıkararak daha önceki 125 milyar dolarlık tahminini yükseltti.

Analistler, LLY ve Zealand Pharma hisselerinin satın alınması tavsiyesini teyit ederken ve NVO hisselerinin tutulması tavsiyesini korurken, “İlgili sağlık sorunları ve yeni nesil ilaçlara ilişkin verilerle ilerleme kaydetmeye devam etmek çok önemlidir” dedi.

Yatırımcı tartışmaları giderek artan bir şekilde pazardaki rekabet ve fiyatlar üzerindeki baskıya odaklanıyor. Berenberg, rakiplerin erken aşama klinik araştırma sonuçlarının yakın zamanda açıklanması ve ABD’de obezite GLP-1 ilaçlarının maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan mevcut siyasi tartışmalar nedeniyle bu odaklanmanın haklı olduğunu belirtiyor. Novo’nun İcra Kurulu Başkanı, Ozempic ve Wegovy’nin fiyatlandırmasını tartışmak üzere 24 Eylül’de Senato’da yapılacak bir oturuma katılacak.

Bu inceleme, Novo’nun ilacı semaglutidin 1 Şubat 2025’te kamuoyuna açıklanacak olan Medicare kapsamında doğrudan müzakere edilecek ikinci ilaç listesine eklenmesi beklentisi öncesinde yatırımcıların endişelerini artırdı. Analistler, Novo’nun 2027 yılında semaglutide ile ilgili önemli zorluklarla karşılaşması beklense de, ABD Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) ile ilgili fiyat indirimlerinin etkisinin sektör için yönetilebilir olacağına inanıyor.

Pazardaki hem yerleşik hem de yeni şirketler için obezite ile ilgili bir dizi klinik çalışma sonucunun devam etmesi bekleniyor. Novo için en önemlisi, yıl sonuna kadar beklenen Faz 3 CagriSema verileridir. Piyasa Novo’nun Lilly’nin Zepbound ilacından daha iyi performans göstermesini ve bu gelişmiş ilaçla en az %25 kilo azaltımı elde etmesini bekliyor. Bunu takiben Lilly, 2026’da beklenen Faz 3 retatrutid verileriyle kilo azaltma kriterini daha da artırma şansına sahip.

“Bundan önce, 2025’in ikinci yarısında orforglipron için Faz 3 sonuçları Lilly’ye ağızdan uygulanan ilk sentetik GLP-1 ilacını verebilir ve arz ve talep hakkındaki konuşmaları değiştirebilir.”

Geleceğe bakıldığında, Berenberg analistleri GLP-1 ilaç arzının en az 2026 yılına kadar talebi karşılayamayacağını öngörüyor. O zamana kadar Novo ve Lilly pazarın sadece küçük bir kısmına hizmet verebilecek ve bu da fiyat baskısını düşük tutacak gibi görünüyor. Şimdi 2024-25 yıllarında indirimlerde küçük bir artış öngörüyorlar, ancak 2026’dan itibaren indirimlerde önemli bir artış bekliyorlar.

“GLP-1 ilaçlarının bulunabilirliği arttıkça ve yeni ilaçlar piyasaya sürüldükçe, Novo ve Lilly’nin daha geniş erişim için sigorta sağlayıcılarıyla pazarlık yapmak için bir nedeni olacaktır; bu finansal tahminlerimize dahil edilmiştir.”

Analistlere göre, hem LLY hem de NVO hisseleri şu anda obezite tedavileriyle ilgilenmeyen şirketlerden daha yüksek değerde. Bununla birlikte, büyüme beklentilerinin önemli ölçüde daha iyi olması nedeniyle bu yüksek değerlemenin haklı olduğuna inanıyorlar.”

Bu makale AI yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-gordes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu