Haber

Atatürk’ün Ölüm Yıldönümü Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85. yıl dönümünde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da törenlerle anıldı.

Edirne’deki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Vali Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saat 09.05’te Ulu Önder’in vefat etmesi üzerine siren sesleriyle yollardaki trafik akışı durduruldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Protokol üyeleri daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün kent ziyareti sırasında konakladığı ve günümüzde müze olarak kullanılan Edirne Belediye Binası’ndaki Atatürk Odası’nı ziyaret etti.

Vali Sezer, Atatürk’ü saygı, rahmet ve minnetle andıklarını belirterek şeref defterini imzaladı.

Anma törenine CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, kurum yöneticileri, subaylar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Kampüsü’nde de anma programı düzenlendi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Dr. Metin Aydoğdu anıta çelenk sundu. Sirenlerin çalmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Üniversite öğrencilerinin şiir okuduğu törende Dr. Öğretim Üyesi Yücel Atila Kentli de bir konuşma yaptı.

Kırklareli

Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törene Vali Birol Ekici, 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Sirenlerin çalınmasıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi ve bayraklar yarıya indirildi. Saygı duruşu sırasında bazı araç sürücüleri de araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı.

Tören Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Buradaki programda öğrenciler gösteri sundu.

Tekirdağ

Tarihi Valilik binası önünde düzenlenen törende Vali Recep Soytürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Uğuru ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Sirenlerin çalmasıyla vatandaşlar ve araçlarından inen bazı sürücüler saygı duruşuna katıldı.

Programa AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Çetin, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Anma töreni Yahya Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu