Haber

Ağları yırtan mavi yengeç Karadeniz’de üremeye başladı

Küresel ısınmanın etkisi bu yıl hava koşullarında kendini derinden hissettirirken, su altı ve su üstü ekosistemlerindeki değişimler dikkat çekiyor…

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

“Balıkçının kabusu”

Yengeç türlerinin deniz ekosistemi ve balık popülasyonu üzerindeki etkilerinin yanı sıra hazırlanan araştırma projesi ile yayılış alanları ortaya konulacak.

“Mavi yengeç Karadeniz’de daha sık rastlanmaya başlandı.”

Mavi yengeçlerin Karadeniz’de ürediğini belirten Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Çalışmalarda mavi yengeçlere Karadeniz’de daha sık rastlanmaya başlandı. Bu mavi yengeçlerin Akdeniz’den yumurta ve larva şeklinde denizcilik faaliyetleri ile geldiklerini düşünüyoruz.

Buraya gelen minik bireyler büyümüş ve balıkçıların ağlarına takılmaya başlamış. 500 gram civarında ölçtüğüm büyük bireyler var. Aynı zamanda yine yaptığım çalışmalarda yumurtalı bireyler de tespit ettik. Yengeçlerin Karadeniz’de ürediğini düşünüyoruz. Mavi yengeçlerin Karadeniz ekosistemine çok olumsuz bir etkisinin olacağını düşünmüyorum.dedi.

“Karadeniz ısınıyor”

Deniz suyu sıcaklıklarının değişmesi sonucunda başka canlıların da Karadeniz ekosistemine girebileceğini anlatan Prof. Dr. Aydın, “Karadeniz ısınıyor. Su sıcaklığı her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Son yıllarda küresel ısınmadan, iklim değişikliğinden, mevsimlerin değişmesinden çok bahsediliyor.

“Karadeniz’deki diğer istilacı türleri içerir”

Bu nedenle suların sıcaklıkları değiştiğinde birçok canlı İstanbul Boğazı üzerinden Karadeniz ekosistemine girebilmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalara Karadeniz’deki diğer istilacı türler de dahildir.

Nasıl tepki vereceklerini bilmiyoruz ama mavi yengeç sonuçta ticari değeri olan bir yaratık. Tüm canlıların ekosistemde bir yeri vardır. Yengeçler de sağlıklı ekosistemlerde yaşayan canlılardır. Karadeniz’de nasıl bir etki yaratacağını takip ediyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu