Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi İsrail’e acil silah desteği için bastırıyor

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Temsilciler Meclisi Perşembe günü İsrail Güvenlik Yardım Destek Yasasını kabul ederek Başkan Joe Biden’ın İsrail’e silah sevkiyatını ertelemesine meydan okudu. Başkan’a İsrail’e silah sevkiyatını hızlandırma yetkisi veren tasarı 224’e karşı 187 oyla kabul edildi. On altı Demokrat’ın tasarı lehinde, üç Cumhuriyetçi’nin ise tasarı aleyhinde oy kullanmasıyla alınan karar partiler arası gerilimi yansıtıyor.

Yasa tasarısı, İsrail’in Hamas ile 7 Ekim 2023’te tırmanan ve önemli kayıplara ve yıkıma neden olan çatışmasının ardından geldi. İsrail rakamları saldırılarda yaklaşık 1.200 kişinin öldüğünü ve 253 kişinin rehin alındığını bildiriyor. Buna karşılık Filistinli yetkililer 35,272’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini ve Gazze’nin altyapısının tahrip edilmesi nedeniyle yaygın bir yetersiz beslenme ve evsizliğin yaşandığını belirtmektedir.

Tasarının yasalaşması beklenmediği için büyük ölçüde sembolik bir anlam taşıyor. Bununla birlikte, özellikle seçim yılında, ABD siyasetinde İsrail’e yaklaşım konusundaki keskin bölünmeyi vurgulamaktadır. Anlaşmazlık, Başkan Biden’ın İsrail konusundaki tutumunun yorumlanmasına kadar uzanırken, Cumhuriyetçiler onu küresel incelemeler ve Filistin yanlısı gösteriler sırasında bir müttefiki terk ettiği iddiasıyla eleştiriyor.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Başkan’ın silah sevkiyatını erteleme kararını siyasi amaçlı ve küresel ölçekte zarar verici olarak nitelendirerek kınadı. Diğer taraftan Temsilciler Meclisi Demokrat Lideri Hakeem Jeffries Cumhuriyetçileri siyasi oyun oynamakla ve Biden’ın pozisyonunu yanlış yansıtmakla suçlayarak tasarının gerçek bir yasama çabası olmadığını öne sürdü.

İsrail, 2,000 ve 500 pound ağırlığındaki bombaların sevkiyatındaki gecikmeye rağmen ABD’den kapsamlı askeri destek almaya devam edecek. Dışişleri Bakanlığı Salı günü İsrail’e 1 milyar dolarlık bir silah yardımı paketi için kongre inceleme sürecini başlatmış ve bu ülkeye askeri yardımın devam ettiğini göstermişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu