Haber

2022’de Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki göç yollarında 3.789 düzensiz göçmen öldü

IOMIOM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, IOM’nin Kayıp Göçmenler Projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, geçen yıl MENA bölgesinde 3.789 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği belirlendi.

Bu sayı, 2017 yılında bölgede 4.255 ölümden sonra kaydedilen en yüksek ölüm sayısı oldu.

Geçen yıl bölgede ölü sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.

https://twitter.com/UNmigration/status/1668593706729975813

Kayıp Göçmenler Projesi’Türkiye’nin dünya çapında kaydettiği 6.877 ölümün yarısından fazlası MENA bölgesinde meydana geldi.

Kuzey Afrika’Orta Doğu’daki karayollarında ve özellikle tehlikeli Sahra Çölü geçişi sırasında 203 ölüm kaydedilirken, Orta Doğu’daki karayollarında 825 göçmen ölümü meydana geldi.

Kuzey Afrika’da yollarda en çok can kaybının yaşandığı ülke 117 kişi ile Libya olurken, onu 54 kişi ile Cezayir ve 13 kişi ile Fas izledi.

Geçen yıl bölgede kara yollarında en fazla ölüm Yemen’de meydana gelirken, Afrika Boynuzu-Yemen geçişinde 867 ölüm kaydedildi.

Resmi bilgilerin azlığına ek olarak, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar için yollara erişimin sınırlı olduğu MENA bölgesi ve çevresindeki göç yollarında daha fazla ölüm olduğu iddia ediliyor.

IOM MENA Bölge Direktörü Othman Belbeisi, “ODKA ve çevresindeki ürkütücü ölü sayısı, düzensiz göçmenlerin güvenliğini ve korunmasını sağlamak için acilen uyumlu çabalar gerektiriyor” dedi. sözünü kullandı.

Belbeisi, IOM’nin bu konuda bölgesel ve uluslararası işbirliğini davet ettiğini kaydetti.

menteseajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu